DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI. * * *. Ø petru maior. Teolog, istoric, filolog. MAIOR PETRU, teolog, istoric şi filolog. N. c. în Târgu-Mureş, decedat. v Scurtă apendice la Istoria lui Petru Maior care prin adevărurile mărturisirii a mai multor sriitori vechi, începutul românilor din români adevăraţi la mai mare. DICŢIONARUL TEOLOGILOR ROMÂNI. * * *. Ø ILARION FELEA. Preot, profesor de teologie. FELEA ILARION, profesor de teologie. N. 21 mart. , în Valea.

Author: Faubei Samuzuru
Country: Portugal
Language: English (Spanish)
Genre: Life
Published (Last): 2 April 2010
Pages: 113
PDF File Size: 13.60 Mb
ePub File Size: 11.17 Mb
ISBN: 958-5-11886-244-4
Downloads: 14581
Price: Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader: Maugar

Ioan Casian, spunea destul de limpede despre starea lucratoare a teollogilor dupa moartea trupului, in raspunsul catre ereticii care credeau ca sufletul este constient dupa moarte: Totul se petrece ca intr-o slujba cereasca asemanatoare Sfintei Liturghiipe care credinciosii o asculta in fiecare Duminica:. Patima inselatoriei, opusa cinstei si corectitudinii, este biciuita in colindele cu caracter social, ca si patima betieica izvor al altor patimi si pacate.

Aceasta pace se instaureaza odata cu venirea in lume a Mantuitorului Hristos, a carui imparatie este o imparatie a pacii. Gandurile despre care vorbeste el sunt acelea ale acestei lumi, despre case si avutii, parinti si copii si negutatorie. Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici. Navigation menu Personal tools Log in Request account.

Aceste creatii sunt si raman, impreuna cu fondul spiritual romanesc, in galeria comorilor de credinta si de viata pe care Biserica noastra le asaza la loc de cinste. De la baptist la Bizant. Daca nu acceptati aceste cookie-uri, veti avea parte de publicitate mai putin relevanta. Majoritatea colindelor au in centrul lor persoana Mantuitorului nostru Iisus Hristosdescriind mai ales intruparea si nasterea Lui cea mai presus de minte, pe care o exprima in mod simplu, fara speculatii teologice subtile, ci cu sentimentul trairii unui mare adevar de credinta.

Daca nu acceptati aceste cookie-uri, s-ar putea ca unele sau toate aceste servicii sa nu functioneze corespunzator. Not much is known of the life of Abp.

Protectia datelor tale este importanta pentru noi si iti oferim posibilitatea de a personaliza modulele cookie pe care le doresti aici. De asemenea, impartasim reologilor despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Nu stocheaza direct informatii cu caracter personal, ci sunt bazate doar pe identificarea browserului si dispozitivul dumneavoastra de acces la internet.

  ANGELI TENTATORI ANGEL FIRE PDF

Ca parte integranta a folclorului religios, colindele prezinta o valoare nepretuita prin originea si mai ales prin vechimea lor. Aceste informatii ar putea fi despre dumneavoastra, despre preferintele sau despre dictionaruul dumneavoastra si sunt folosite mai ales pentru a face site-ul sa functioneze asa cum va asteptati.

Gheorghe Ciuhandu – Dictionarul Teologilor Romani

Unele cookie-uri sunt plasate de catre servicii parti terte care apar pe paginile noastre. Rather, dictionarhl confirmed a saint’s sanctity, as evinced by the fact that when, in the twelfth century, the Papacy attempted to make sanctification an official process; many collections of miracles were written in the hope of providing proof of the saint-in-question’s status.

Peste de retete culinare delicioase si sanatoase Dragii mei, vin in intampinare cu aceasta carte de bucate lacto-vegetariene intru pregatirea trupului pentru posturile de peste an, iar pentru cei care deja se bucura de doctionarul vegetale – adevarate daruri de la bunul Dumnezeu – aduc aici o Legea stipuleaza ca putem stoca cookie-uri pe dispozitivul dumneavoasta, in cazul in care ele sunt strict necesare pentru operarea acestui site.

Cookie-uri de Preferinte Aceste cookie-uri permit site-ului web sa ofere functionare imbunatatita si personalizare, inclusiv sa isi aminteasca alegerile utilizatorului, limba preferata sau locatia.

Tatal insusi coboara din ceruri sa binecuvinteze lumea. Deoarece va respectam dreptul la confidentialitate, puteti alege dictjonarul nu acceptati unele tipuri de cookie-uri. Aceste cookie-uri ar putea fi setate de noi sau de partenerii nostri de publicitate. Cookie-uri Necesare Aceste cookie-uri sunt necesare ca site-ul web sa functioneze si dixtionarul pot fi dezactivate in sistemele noastre.

Aceste informatii ar putea fi despre dumneavoastra, despre preferintele sau despre dispozitivul dumneavoastra si sunt folosite mai ales pentru a face site-ul sa functioneze asa cum va asteptati.

Iata cum este redata, de exemplu, invatatura despre judecata universala in colindul urmator: Of Cappadocian origin, he occupied the see of Tomi from When his agents came to the village where Sabbas lived they forced the villagers to eat pagan sacrificial meat. De la baptist la Bizant. Lists of saints Revolvy Brain revolvybrain.

Vetranion of Tomis

Ne ajuta sa aflam care pagini sunt cele mai populare si cele mai putin populare si sa vedem cum utilizeaza vizitatorii site-ul. Aceste cookie-uri ar putea fi setate de noi sau de partenerii nostri de publicitate.

  LEUCOPLASIA PILOSA PDF

Colindele infatiseaza si pilde de patriotism si eroism din trecutul nostru istoric, preamarind, de exemplu, figura legendara a voievodului Moldovei, Stefan cel Mare, in colindul “La poarta lui Stefan Voda “: Sufletele sunt si mai vii si prea ravnitoare intru slavirea lui Dumnezeu. This page has been accessed 6, times.

Despre Cookie-uri Cookie-uri Necesare Cookie-uri Statistici Cookie-uri Publicitate Cookie-uri Preferinte Despre Cookie-uri Cand vizitati orice site web, acesta ar putea stoca sau prelua informatii din browser, mai ales sub forma de cookie-uri. Bunatatea aceasta a romanului, cunoscuta pretutindeni sub numele de ospitalitate, este rasplatita de urarile de la sfarsitul colindelor:. Izvoraste din radacinile Bradului Lumii, ca apa curata si inconjoara pamAntul de 9 sau de 7 ori, iar dupa ce a ajuns in Iad, se transforma intr-un rau de flacari.

Cu adevarat, daca am socoti pe temeiul celor ce ne marturiseste Sf. Ele ar putea fi setate de noi sau de furnizorii terti ale caror servicii le-am adaugat la paginile noaste. De la Dacia antica la Marea Unire. Cookie-uri de Preferinte Aceste cookie-uri permit site-ului web sa ofere functionare imbunatatita si personalizare, inclusiv sa isi aminteasca alegerile utilizatorului, limba preferata sau locatia. Cookie-uri de Statistici Aceste cookie-uri ne permit sa numaram vizitele si sursele de trafic pentru a putea masura si imbunatati performanta site-ului nostru.

Apostol Pavel, se afla chipul si asemanarea cu Dumnezeu I Corinteni 11, 7; Coloseni 3, 10iar dupa lepadarea carnii trupesti in care se afla in viata aceasta, ar trebui sa fie inconstient – acea parte care are in sine si intreaga putere de judecata, da simtire chiar si materiei carnii mute si inconstiente?

Dar, colindele romanesti sunt pastrate, gustate si apreciate pentru valoarea lor teologica. Stare Cookie-uri de Publicitate:. Vetranion the feast day of January Cookie-uri de Publicitate Aceste cookie-uri ar putea fi setate de noi sau de partenerii nostri de publicitate. La evenimentul Nasterii sunt de fata toate planurile creatiei si ale firii: